• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Історія закладу

В мальовничому куточку Решетилівки є місце, куди, незважаючи на примхи погоди, поспішає невгамовний народ – дівчата і хлопці різного віку. Тут немає місця для нудьги та байдужості. Тут завжди їм раді. Це місце – позашкільний навчальний заклад «Будинок дитячої та юнацької творчості» (БДЮТ).

Даних про історію закладу до 1967 року на основі аналізу даних із книг наказів Решетилівського районного відділу народної освіти (починаючи з 1943 року) виявити не вдалося.

У 1967 році на посаді директора Будинку піонерів, саме таку назву мав заклад на той час, працювала Ряскова Ганна Василівна, а методистом – Яресько Марія Григорівна. Будинок піонерів був центром розвитку творчості дітей, центром піонерського руху в районі. Тут готувалися та проходили піонерські туристичні зльоти, збори, масові заходи, урочисті збори, паради, вечори та зустрічі.

1968-1971 рр. директор Будинку піонерів Яресько Марія Григорівна.

Будинок піонерів поступово стає методичним центром для практичної допомоги старшим піонервожатим шкіл району у роботі з дітьми, особливо на період канікул. На базі Будинку піонерів постійно проводяться семінари для вихователів шкіл, та навчання піонерського та комсомольського активу. Працівники закладу готували сценарії свят, плани занять гуртків, а буваючи у школах, практично допомагали вчителям сформувати систему позашкільної роботи з дітьми на селі.

1971-1973 рр. на посаді директора працює Тараканова Євдокія Яківна.

Часто проводилися районні виставки різних дитячих робіт, зібрання активістів та зльоти. Одним із головних завдань роботи з дітьми була підготовка привітання учнів до конференцій та різних районних зборів.

Будинок піонерів кілька разів змінював своє місце перебування. На початку це був невеликий будинок по вул. Леніна 34. У ньому були лише кабінет директора, методиста та декілька кабінетів для гурткової роботи, тому розклад складався таким чином, щоб не було накладок у графіку роботи керівників. В 70 роках Будинок піонерів займав приміщення по вулиці Матросова, а з 1993року заклад знаходиться в орендованому приміщенні районного Будинку культури ім. Т.Г.Шевченко по вул. Покровська 9 (вул. Леніна 9).

З 1973 році на посаду директора призначено Веклич Надію Гнатівну. Робота, яку проводив Будинок піонерів, носила характер навчаючої, спрямовуючої. Надія Гнатівна мала невичерпний заряд енергії та ентузіазму, «горіла» на роботі, вела гурток художнього читання та організовувала навчання піонервожатих шкіл району. Семінари піонервожатих мали практичний характер. Працівники закладу ділились досвідом своєї роботи: умінням виготовлення різних виробів, оформлення піонерських куточків. Надавалась методична допомога в проведенні урочистих лінійок, піонерських зборів, свят.

/Files/images/семінар вожатих 1974-1975р нижній ряд 1- директор. остання - методист.jpg

Заклад відвідувало 50 учнів, які навчалися в 5 гуртках: танцювальний, художнє читання, співочий, драматичний, радіоконструкторів.

Відвідувати Будинок піонерів було цікаво: навчання в улюблених гуртках, активна участь у громадській діяльності та культурно-масових заходах закладу, спілкування з такими ж непосидючими і небайдужими дітьми, ерудованими і енергійними педагогами.

В 1975 на посаду директора Будинку піонерів було призначено Головко Галину Федорівну, а Надія Гнатівна була переведена на посаду методиста райметодкабінету.

/Files/images/1977 рік, районний зліт піонерів.jpg

1975-1977рр. – В Будинку піонерів проходять зустрічі з піонерами різних поколінь, з першими комсомольцями та з передовиками виробництва. Успішно і активно працює КІД (Клуб інтернаціональної дружби), робота якого організована за двома напрямками: листування (вихованці листуються з однолітками Башкирії, Киргизії, НДР, Польщі) та пошукова робота. Одним із напрямків роботи є організація виїзних концертів в села та на підприємства району.

Із архівних документів встановлено, що в 60-70 роках одним із основних напрямків роботи Решетилівського районного Будинку піонерів був технічний. В закладі діяли такі технічні, художні та туристсько-краєзнавчі гуртки: фотографічний, авіамодельний, радіоконструкторів, полювання на лисиць, гурток краєзнавців, філателістичний, шаховий, гурток «Слідопит» та інші.

У 70-80-х роках у Будинку піонерів працює творча, талановита людина Голуб Валерій Григорович. З 1974 по 1982 рік він веде технічні гуртки: радіо конструкторів, радіооператорів, радіопеленгації, фотолюбителів, полювання на лисиць.

Вихованці Валерія Григоровича були неодноразовими переможцями обласних змагань. Керівник гуртка навчав дітей не лише елементарним умінням та навичкам, а також життєвої стійкості. Його вихованці щороку брали участь в обласній виставці техніки та науки та неодноразово нагороджувалися грамотами та грошовими преміями.

/Files/images/Веклич Олег гурток радіоконструктор, керівник Голуб В.Г, переможець Республіканської виставки творчості.jpg/Files/images/img211.jpg

1976-1978 рр. посаду директора займає Шкурупій Валентина Іванівна.

В 1976 році було відкрито гуртки: танцювальний, вокальний та гурток «Юний художник», керівником якого став Пілюгін Євген Івановича зараз відомий народний умілець, заслужений майстер народної творчості України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

1978-1982 рр. посаду директора займала Кругова Таїсія Іванівна. На посаді методиста працює Черв’якова Валентина Миколаївна, яка в 1982 році призначена на посаду директора.

Трохи пізніше почали працювати ще два гуртки: художня вишивка і гурток з охорони природи. В гуртках брали участь близько 120 школярів.

В 1979-1980 рр. художньо-естетичний напрям Будинку поповнився гуртками «М’яка іграшка» та «Художнє в’язання». Діяв також туристичний гурток, керував його роботою Деркач Василь Іванович. Програма туристичного гуртка включала в себе організацію походів по рідному краю, екскурсійних поїздок, участь в туристичних змаганнях.

З метою підвищення активності школярів та залучення їх до роботи в гуртках було оголошено конкурс на кращого гуртківця.

В 1983 році директор Будинку піонерів Сінельникова Алла Семенівна, яка у вересні 1987 року переведена на посаду методиста Будинку піонерів. Робота закладу активізувалася. Продовжується розвиток мережі гуртків, яких на той час налічується 15. Окрім гурткової роботи проводилась масова робота. Організовувались свята, походи, піонерські збори, зльоти.

1987-1988 рр. заклад очолює Моцар Любов Михайлівна. Відбулося розширення мережі гуртків (до 21 гуртка). Змінились форми роботи: відкрився клуб піонерських організаторів. З’являються нові гуртки: с/г моделювання, гурток кінолюбителів, юннатів, образотворчого мистецтва, ВІА.

З 1988 року директором Будинку піонерів призначено Скляр Вікторію Іванівну, а посаду методиста займає Сінельникова Алла Семенівна. На той час в Будинку працюють 24 гуртки, з них 3 гуртки (ляльковий, м’якої іграшки, авіамодельний) працюють на базі шкіл району та відкрито новий гурток – гурток «Юні топографи».

У 1990 році Будинок піонерів був перейменований в Будинок дитячої та юнацької творчості, а разом з назвою заклад змінив і спрямування своєї діяльності – більше став працювати у напрямку художньо-естетичного виховання юного покоління молодої української держави. Заклад поповнився новими кадрами, цікавими талановитими педагогами. Цей період характеризується урізноманітненням гурткової та масової роботи. Особливого попиту і розвитку набувають гуртки художньо-естетичного напряму: вокальний, хореографічний, гурток «Макраме», художнього слова, «Машинна вишивка». Активізувалася робота гуртків туристичного напряму: «Водного туризму», «Геологічний», «Пішохідний туризм», «Спортивне орієнтування. В закладі працює 19 керівників гуртків, які організовують роботу 23 гуртків.

З 1992 році мережу гуртків збільшено ще на один гурток – гурток «Гончарик», керівником якого став Деркач Василь Іванович, на даний час майстер художнього килимарства, член Національної спілки народного мистецтва України.

Вихованці цього гуртка вивчають історію українського гончарства, народної глиняної іграшки та отримують навики щодо її виготовлення. Їх роботи вирізняються майстерність та оригінальністю.

Починаючи з 1997 року на посаді директора БДЮТ працювала Криливець Марина Петрівна, яка внесла чимало в розбудову і становлення сьогоднішнього Будинку дитячої та юнацької творчості. Заклад поповнився сценічними костюмами, музичною апаратурою. Підвищився статус роботи закладу.

1998 р. характеризуються зменшенням кількості гуртків та зміною профілю закладу, оскільки основним напрямом роботи стає художньо-естетичний. На базі закладу працює шість гуртків: хореографічний, вокальний, «Дивослово», образотворчого мистецтва «Барви», «Самоцвіти», «Вишиванка». Гуртковою роботою охоплено 286 учнів. Одним із напрямів роботи керівників гуртків є розробка авторських програм.

В 1999 році кількість гуртків збільшується до дев’яти: хореографічний, вокальний, театральний, образотворчого мистецтва «Барви», гурток «Квіти інтер’єрного призначення», «Хорового співу», ВІА, гурток «Столярик» та еколого-натуралістичний. Гуртки працюють на базі закладу та базі шкіл району: Решетилівській школі І-ІІ ст., Жовтневому НВК. Гуртковою роботою охоплено 436 учнів.

У гуртках декоративно-ужиткового мистецтва «Барви» та «Квіти інтер’єрного призначення» вивчають історію української писанки, орнаменти вишивки, народну глиняну іграшку; дітям пропонують опанувати техніку виготовлення квітів з тканини, мистецтво української витинанки, аплікації.

З 1990 року розпочав свою творчу діяльність вокальний колектив «Валентина» під керівництвом Балко Валентини Миколаївни. Її вихованці були неодноразовими переможцями міських, обласних, Всеукраїнських конкурсів. Заняття у вокальному колективі ведуть дітей до світу великого музичного мистецтва, навчають їх розуміти музику і насолоджуватися нею. Незалежно від вокальних даних виконавця керівник навчає його володіти голосом, розуміти зміст вокальних творів і доносити його до слухачів, підвищує музичну культуру дітей, розвиває їхні музичні дані. В 2005 році колективу за високу виконавську майстерність, художній рівень репертуару, значні досягнення в естетичному вихованні дітей і молоді засобами мистецтва, у вихованні поваги до народних звичаїв та традицій присвоєно звання «зразковий» художній колектив, а в 2009 році – «народний» художній колектив. На даний час справу Валентини Миколаївни гідно продовжує вихованка колективу Ілієва Леся Миколаївна.

Яскравою сторінкою в історії позашкільного закладу є робота хореографічного гуртка «Сузір’я», створений в 1990 році керівником Гайдук Марією Юріївною. Вихованцям даного колективу притаманні висока виконавська майстерність, яскравий акторський талант, художня довершеність кожного танцю, барвиста палітра костюмів та багатство музичного супроводу. Гуртківці мають великі можливості для творчого зростання й самовираження, про що свідчать участь та перемоги в численних районних та обласних оглядах, конкурсах. В 2010 році колективу за високу виконавську майстерність, художній рівень репертуару, значні досягнення в естетичному вихованні дітей і молоді засобами мистецтва, у вихованні поваги до народних звичаїв та традицій присвоєно звання «зразковий» художній колектив, в 2015 році звання було гідно підтверджено.

Йшли роки, мінялись назви закладу, його місцезнаходження, форми і методи роботи, але не змінною залишалась головна мета – працювати так, щоб діти, які відкриють двері цього закладу, відразу потрапляли в чудесну атмосферу творчих пошуків, цікавої і корисної праці, а дорослі побачили в Будинку дитячої та юнацької творчості доброго і надійного помічника в справі виховання дітей. Будинок творчості живе і розвивається, йде в ногу з часом, створює сприятливі умови для спільної творчості дітей та педагогів на родючій ниві освіти і мистецтва. Кожен рік – яскрава сторінка в його біографії.

Сьогодні з вихованцями Будинку творчості працюють талановиті і творчі педагоги. В закладі створено всі умови для гармонійного розвитку особистості, її творчого та інтелектуального потенціалу у вільний від навчання час, задоволення потреб молоді у професійному самовизначенні, пошуку, розвитку і підтримки юних талантів і обдарувань.
Гуртковою роботою охоплено 430 дітей та підлітків району. Вони відвідують 13 гуртків, що працюють за напрямами: художньо-естетичний (хореографічний, вокальний, гурток барабанщиків, декоративно-ужиткового мистецтва та гурток образотворчого мистецтва); еколого-натуралістичний (екологічний гурток, еколого-натуралістичний, біологічний), соціально-реабілітаційний (психологічні гурток та гурток лідерів учнівського самоврядування «Лідер»), спортивний (шаховий гурток) та технічний (гурток початкового технічного моделювання). Робота 4 гуртків (екологічного, біологічного, еколого-натуралістичного та технічного моделювання) організовано на базах шкіл району (Решетилівській гімназії, Жовтневій ЗОШ І-ІІІ ст.)

Навчальні плани гуртків передбачають охоплення вихованців позашкільною освітою віком від 5 до 21 років. В їх основу покладені орієнтири щодо класифікації гуртків за трьома рівнями: початковий, основний , вищий.

З 2001 року керує закладом Супрун Тамара Миколаївна. Саме за її ініціативи було подано документи на розгляд для присвоєння звання творчим колективам: «народного» вокальному колективу «Валентина» та «зразкового» хореографічному колективу «Сузір’я». Покращується матеріальна база закладу, придбано музичну апаратуру та сценічні костюми для творчих колективів.

У Будинку дитячої та юнацької творчості працює 13 педагогічних працівників: директор, методист, акомпаніатор, 10 керівників гуртків.

У тісній творчій співпраці з директором закладу працює методист Вітер Наталія Іванівна. У своїй роботі адміністрація закладу приділяють важливу увагу навчанню педагогічного колективу, сприяють підвищенню професійної і методичної підготовки кадрів, використовуючи різноманітні форми роботи. Це, в свою чергу, сприяє розвитку педагогічної і професійної компетентності кожного педагога, допомагає ніби зсередини подивитися на освітній процес, на всю систему додаткової освіти.

Одним із пріоритетних напрямів роботи позашкільного навчального закладу є виявлення, підтримка та розвиток обдарованих дітей.
Навчально-виховна робота педагогів спрямована на розвиток творчих здібностей гуртківців, формування національно-патріотичних почуттів, стимулювання творчої активності гуртківців та заохочення їх до занять, підтримку талантів та здібностей. Результатом роботи педагогічного колективу стала успішно пройдена в 2014 році атестація закладу.

Оскільки сфера позашкільної освіти постійно перебуває на важливому етапі розвитку, переходу до більш якісного стану, відбуваються принципові зміни в суспільній свідомості, обумовлені соціальними, політичними та економічними перетвореннями. Тому виникає необхідність створення умов для отримання додаткової позашкільної освіти, забезпечення змістовного дозвілля дітей та підлітків. Саме над вирішенням цих проблем і працюють педагоги Будинку дитячої та юнацької творчості, спрямовуючи свої зусилля на подальше відродження духовних здобутків української культури в освітянському просторі не тільки селища, а й району в цілому. Увага концентрується на кожній конкретній дитині з урахуванням досвіду досягнень у позашкільній освіті. Отже, пріоритетними напрямками роботи стали організація змістовного дозвілля, що є одним з найважливіших напрямків гурткової роботи і включає в себе проведення культурно-мистецьких масових заходів. Велика увага приділяється розвитку масових заходів із дітьми різного віку, стимулюються творчі досягнення дітей, йде активний пошук талантів.

У Будинку працюють гуртки образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва під керівництвом Закарлюки Юлії Павлівни. Завдання гуртків – всебічний гармонійний розвиток дитини, формування її свідомості засобами живопису, розкриття здібностей, формування художнього смаку, культурних навиків, , активізація дитячої творчості. Робота гуртків будується на основі гармонійного поєднання мистецтва з основами художньої грамоти в різних техніках (акварель, гуаш, акрил, розпис на склі та тканині). Керівник вчить юних художників виразити сяйво своєї душі мовою кольору, тону, світлотіні, лінійних ритмів та інших засобів зображення.

Значну роль у примноженні творчого потенціалу юної особистості, вихованні високої пізнавальної культури, розвитку природних задатків, розумових здібностей дітей відіграє еколого-натуралістичний напрямок роботи закладу. Педагоги, які тут працюють, Смірнова Віра Марківна, Савченко Леся Миколаївна допомагають вихованцям розкрити власні здібності, нахили. Зміст діяльності цих гуртків спрямований на оволодіння знаннями про довкілля, охорону природи, формування екологічної культури. Практична діяльність спрямована на залучення гуртківців до природоохоронної роботи, участі вихованців у еколого-натуралістичних заходах.

З 2008 року у позашкільному закладі згуртовує навколо себе талановиту творчу молодь педагог Бірюкова Світлана Іванівна, музикант за покликанням, керівник гуртка барабанщиків «Ритм». Колектив став творчою майстернею, у вихованців відчувається висока сценічна культура. Виступи учасників ансамблю не раз звучали з районної та обласної сцени.

БДЮТ є центром організації змістовного дозвілля, проведення масових заходів з дітьми та молоддю. Головною метою яких є сприяння реалізації завдань національного виховання, якісному оновленню змісту, принципів, напрямів позашкільної освіти, стимулюванню творчого самовдосконалення дітей та молоді.

Більшість масових заходів проводиться з метою:

· Підведення підсумків роботи за окремими напрямками позашкільної освіти (виставки творчих робіт, звітні концерти).

· Відзначення традиційних свят (День захисту дітей, День матері тощо).

· Залучення дітей та молоді до свят народного календаря (різдвяні, весняні, зелені свята тощо).

· Пошуку та підтримки творчої обдарованості, юних талантів (конкурси, виставки тощо).

· Участь у Всеукраїнських, обласних, районних фестивалях, акціях, змаганнях тощо.

У жовтні 2009 року на базі БДЮТ при підтримці районного відділу освіти створене районне молодіжне об’єднання «ШТОРМ». Метою діяльності Решетилівського районного молодіжного громадського об'єднання «ШТОРМ» є захист законних прав дитини; виховання громадянської позиції; розвиток організаторських здібностей учнів; прагнення вчитися будувати партнерські відносини в діяльності дорослих та дітей на принципах співдружності, творчого пошуку, демократизму.

Як результат плідної роботи дитячого та педагогічного колективу – постійна участь і перемоги вихованців в конкурсах, фестивалях, змаганнях різних рівнів.

Кожного року до БДЮТ приходять нові вихованці, а ті, хто тут навчався раніше, на все життя зберігають теплі спогади про яскраві події казкового світу дитинства. Творча, доброзичлива атмосфера в закладі підтверджує: Будинок дитячої та юнацької творчості – це справжній дім радості та добра!

Кiлькiсть переглядiв: 1104

Коментарi